Najlepsze połączenie powierzchni każdej podłogi – korkowe listwy dylatacyjne

Korek jest potoczną nazwą kory pochodzącej z wiecznie zielonego drzewa – dębu korkowego. Najlepsze warunki dla rozwoju dębów korkowych występują na terenie basenu Morza Śródziemnego. Kora dębu rośnie w dwóch warstwach – wewnętrzna żyje i jest podstawą do przyrostu kory zewnętrznej, która w czasie wzrostu przestaje być żyjącą częścią drzewa. To właśnie tę korę zdejmuje się z drzewa tylko przez wykwalifikowanych pracowników bez szkody dla niego.
cork underlay
Korek posiada wiele unikalnych właściwości, które były już znane przed wieloma tysiącami lat. Najbardziej jednak znany jest w przemyśle winiarskim, ale szereg jego wspaniałych właściwości sprawił, że korek stosowany jest w wielu innych gałęziach przemysłu. Dużą rolę odgrywa w budownictwie. Ze względu na to, że jest materiałem niezwykle lekkim, wykazuje właściwości termoizolacyjne, akustyczne, przeciwdrganiowe, jest trudnopalny i bardzo trwały, wyrabia się z niego całą gamę materiałów izolacyjnych i wykończeniowych.

Listwy dylatacyjne – wypełnienie szczelin i ochrona przed uszkodzeniami powierzchni

Listwy dylatacyjne służą przede wszystkim do wypełniania szczelin dylatacyjnych w powierzchniach. Ich główną rolą jest ochrona przed uszkodzeniem łączonych materiałów, a także przejęcie naprężeń, do których dochodzi podczas stykania się różnych powierzchni. Listwa dylatacyjna pełni ważną rolę, więc wybór odpowiedniego materiału może rzutować na późniejszą pracę podłogi.
Bardzo dobrym materiałem do wypełnienia szczelin i ochronę przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami stanowi korek. Listwy dylatacyjne z korka są wyjątkowo sprężyste i nie ulegają odkształceniom, nawet przy długotrwałym nacisku, ponieważ błony komórkowe, z których zbudowany jest korek, są giętkie. Gaz zawarty w komórkach korka spręża się podczas działania dużych sił, co powoduje zmniejszenie jego objętości. Po ustaniu nacisku, korek powraca do pierwotnego kształtu. Listwy dylatacyjne możemy z łatwością dopasować do szczelin, dzięki różnym ich wymiarom znajdującym się na na https://cork24.co.uk/14-cork-wall.
color cork
Przy wyborze listew dylatacyjnych ważne jest zwrócenie uwagi na stopień narażenia powierzchni na zmiany temperatury i wilgoć. Korek posiada niezwykle dużą wartość ciepła właściwego, co przekłada się na zachowanie właściwości izolacyjnych w dużym zakresie temperatur. Dylatacyjne listwy korowe zabezpieczają również przed dostaniem się zanieczyszczeń i wody w szczeliny podłogowe.
Powietrze zamknięte w mikrokomórkach korka wynosi aż 90%, co powoduje, że korek nie nasiąka wodą i jest surowcem prawie niezatapialnym. Ze względu na swoje właściwości antyelektrostatyczne nie przyciąga kurzu, dlatego można go stosować również w pomieszczeniach, z których korzystają osoby z alergią lub astmą.
wall cork
Listwy dylatacyjne z korka nie tylko zamaskują przerwy w podłogach, ale również mogą być istotnym detalem wykończenia każdego wnętrza. Odporne na uszkodzenia mechaniczne, będą pełniły swoją funkcję przez wiele lat.

Napisane przez:

Komentowanie zakończone.

Strony

Szukaj

Kategorie