Wentylacja- o czym koniecznie trzeba zachować pamięć

Właściwie dobrana instalacja o wentylacyjnym charakterze jest absolutnie niezbędna we wszystkich budynkach, z kolei tym bardziej w przestrzeniach przeznaczenia mieszkalnego gdzie świeże powietrze konieczne nam będzie do przebiegającego we właściwy sposób odpoczynku. O czym koniecznie pamiętać jeśli chodzi o procesy wentylacyjne? Oczywiście trzeba pamiętać o czymś takim jak czyszczenie wentylacji, ale też koniecznie trzeba pamiętać również na samym początku o właściwym zaprojektowaniu całego kompletnego systemu. Oto kilka podstawowych przykazań, o których absolutnie nie sposób zapomnieć.

-Zaplanuj przebieg trasy kanałów wentylacyjnych
-Dopilnuj aby do każdego z pomieszczeń doprowadzić minimum jeden wentylacyjny przewód
-Zaprojektuj wywiew z łazienek i kuchni a także nawiew do sypialnych i dziennych przestrzeni
-Zapewnij bezproblemowe cyrkulowanie powietrza między konkretnymi przestrzeniami

To kluczowa rzecz, co na dodatek? Dla przykładu decydując się na instalację w formie wentylacji z odzyskiem ciepła nie powinniśmy stawiać na eklektyzm, a jednoznacznie zdecydować się na urządzenia od jednego i tego samego producenta. Będzie to zapewniało funkcjonalny i sprawny charakter systemu.
Wentylacyjny system, a kominek w domu
Dodatkowo ogromne znaczenie też będzie miał prawidłowy tryb montażu wentylacji w sytuacji kiedy w domu będzie miał się znaleźć kominek. W przypadku kominka, posiadającego zamkniętą komorę spalania wentylację należy zaprojektować z lekkim nadciśnieniem w domu. Bierze się to natomiast z faktu, że w razie ewentualnej jakiejś nieszczelności spaliny tak czy inaczej będą wypychane z domu. Generalnie kominka nie powinno się łączyć z wentylacją. System kominkowego ogrzewania pracuje zupełnie inaczej system wyposażony w rekuperator.
Pozostaje pytanie: Jakiego typu instalację wybrać dla domu?

Jeżeli pod uwagę bierzemy wyłącznie aspekt cenowy to poza wszelką wątpliwością w konkurencji tej zwycięży grawitacyjna wentylacja. Niestety jednak chociaż spełnia ona swoją podstawową rolę nie jest wcale tak skuteczna jak mechaniczne rozwiązanie wentylacyjne z rekuperatorem. Właśnie w tym drugim przypadku my będziemy decydowali o tempie i ilości wymienianego powietrza. Jakość również jest wyższa. Dlatego w przypadku wyboru wentylacji nie warto kierować się wyłącznie kryterium ceny. Tutaj naprawdę liczy się to co chcemy osiągnąć z naszym klimatem w domu. Odetchnij w pełni.

Napisane przez:

Komentowanie zakończone.

Strony

Szukaj

Kategorie